Сторінка валеолога за лютий 2017 р. ШАВЛІЯ
Давньогрецькі та римські медики почали застосовувати лікувальні властивості шавлії в медицині одними з перших, що підтверджується численними описами властивостей цієї рослини. Шавлія отримав другу назву «священна трава» від Гіппократа, який рекомендував цю траву всім для широкого застосування в різних галузях, особливо в медицині.
Хто хоч раз вдихнув цей терпкий аромат, не забуде ніколи. Справжній природний лікар – шавлія лікарський – одна з улюблених трав народної медицини.
Цікавий той факт, що шавлія родом із Середземномор'я – Греції, Іспанії, Туреччини, а поширився по світу він торговими шляхами разом з купцями. У Європі епохи Відродження він був особливо популярний, зі старих аптекарських книг відомо безліч рецептів, де головним речовиною виступає шавлія.
Але не варто плутати шавлія лучна, який повсюдно зустрічається в середній смузі Росії і зростає по лугах і узбіччях доріг, з шавлією лікарським. Це два різних види. Шавлія лучна в медицині не застосовується, так як не володіє вираженими лікарськими властивостями.
Корисні властивості шавлії
Ще Гіппократ вказував на корисні властивості рослини і рекомендував застосовувати його для додання сил і продовження молодості.
У суцвіттях і листках шавлії виявлено 0,3-0,5 % ефірної олії, в якому містяться ліналоол, оцтова кислота, ароматичні смоли, пінен, мурашина кислота, флавоноїди а також дубильні речовини.
У насінні шавлії знаходиться близько 20 % білка і 30 % жирної олії, яка швидко висихає, а коріння шавлії мають у своєму складі кумарин.
Рослині притаманні яскраво виражені протизапальні, антимікробні, кровоспинні, знеболювальні властивості, а також шавлія здатний підвищувати секреторну активність травного тракту, збільшувати виділення шлункового соку і може зменшувати підвищене потовиділення.
Лікарські властивості цієї лікувальної трави зумовили її застосування, а саме те, що шавлія використовується для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок, різних вірусних інфекцій. Шавлія лікарський також добре підходить для лікування ангіни, бронхіту, паротиту, гінгівіту, радикуліту, поліартриту, невриту, навіть для лікування діабету, гінекологічних і шкірних хвороб, ран, виразок, фурункулів, опіків, зняття нападів астми, і багато чого іншого. Цей список можна ще дуже довго продовжувати.
Лікарською сировиною у шавлії служать листя і верхівки рослини з квітками.
У народній медицині шавлія застосовується:
- Шавлія лікарський застосовується в боротьбі з захворюваннями легень, в тому числі такими важкими, як туберкульоз. Через м'якого сечогінний і дезинфікуючий ефекту він ефективний при захворюваннях сечовивідних шляхів – пієлонефрит, цистит.
- Високий вміст фітогормонів робить шавлія лікарський хорошим засобом зцілення від хвороб жіночої статевої сфери. Його призначають при тяжких проявах клімаксу (припливи, нервозність, потіння). З-за кровоспинний ефекту він використовується при тривалих і рясних місячних.
- Шавлія входить в грудні збори, які застосовуються для полегшення кашлю при бронхітах, запаленні легенів.
- Шлункові збори з цією рослиною допомагають при здутті живота, володіють жовчогінним ефектом, стимулюють апетит і перистальтику всіх відділів травного тракту.
- Зовнішньо шавлія застосовують при грибкових ураженнях шкіри, гнійних ранах, псоріазі, опіках, обмороженнях.
- Сидячі ванночки на основі відвару цієї рослини зменшують запалення і кровотечі при геморої.
- Шавлія – хороший стимулятор імунітету, крім того, він покращує пам'ять, посилює увагу і збільшує працездатність.
У косметології:
- Для цілей косметології в основному використовують ефірну олію шавлії. Воно застосовується в ароматерапії як засіб, що знімає стрес, заспокоює головний біль, дає просвітлення розуму, що приносить рівновагу та відчуття задоволеності.
- Відваром шавлії обполіскують волосся, надає їм блиск, позбавляє від лупи і жирного блиску, стимулює їх зростання.
- Антибактеріальні властивості роблять це рослина незамінним помічником при лікуванні юнацької вугрової висипки. Екстракт шавлії лікарської входить у багато засобів по догляду за молодою шкірою обличчя, схильної до жирності.
- Компрес з відвару шавлії на область очей допоможе позбутися від темних кіл і зробити погляд сяючим.
- Ефірне масло шавлії використовується при складанні ароматів в парфумерії. Крім того, воно має властивість закріплювати інші легко руйнуються ефірні масла, що дозволяє створювати стійкі парфуми, туалетні води і одеколони.
З особливою обережністю необхідно вживати шавлія жінкам, так як рослина містить активні фітогормони. Про протипоказання до застосування шавлії докладно описані в кінці статті.
Шавлія для зачаття і під час вагітності
Із-за вмісту фітогормонів шавлія застосовується при лікуванні жіночих хвороб. Його здатність допомагати зачаття була відома ще лікарям стародавнього Єгипту.
У чому ж криється секрет такого дивного дії? Справа в тому, фітогормони шавлії лікарської за своєю дією нагадують ефект жіночих статевих гормонів естрогенів.
Механізм дії шавлії при безплідді
Жіноче безпліддя має безліч причин, але найбільш поширеною з них є порушення овуляції. Якщо яйцеклітина не виходить з яєчника, то запліднення буде неможливо, а значить, вагітність не настане.
Процес овуляції регулюється жіночими статевими гормонами. Під дією різкого підвищення рівня естрогенів та лютеїнізуючого гормону приблизно в середині менструального циклу фолікул в яєчнику лопається, і зріла яйцеклітина виходить назустріч зі сперматозоїдами. Але бувають стани, коли природних естрогенів не вистачає. У цьому випадку фолікул не отримує належного сигналу, і яйцеклітина не овулирует.
Фітогормони шавлії, по-перше, стимулюють синтез природних естрогенів, а по-друге, за рахунок свого гормоноподобної дії відшкодовують брак рівня естрогенів у крові. При цьому фолікул отримує потрібний сигнал, лопається, і яйцеклітина успішно овулирует.
За якою схемою приймати шавлія при безплідді?
Якщо вірогідною причиною безпліддя є порушення овуляції з-за низького рівня естрогенів, то можна спробувати простимулювати яйцеклітину прийомом настою шавлії.
Для того, щоб отримати бажаний ефект, спочатку необхідно на підставі УЗД або базальної температури встановити, на який день циклу яйцеклітина досягає своїх максимальних розмірів. Після цього можна скласти графік прийому шавлії.
Настій приймається з 3-4 дні місячних до дня, коли розмір яйцеклітини досягне свого максимуму. Наприклад, при 28-денному циклі, прийом шавлії треба починати на 4 день менструації, а закінчувати на 11-12; при 21-денному – на 4 і 9-10 день відповідно; при 32-денному циклі – почати на 4 день, закінчити на 16-17.
Вживати настій шавлії в перші дні місячних недоцільно через його кровоспинний ефекту, що може порушити природний процес очищення порожнини матки. Приймати ж шавлія після овуляції строго протипоказано, так як він стимулює гладку мускулатуру маткових труб, викликає тонус матки, що може несприятливо позначитися на заплідненні та прикріплення зародка до стінки матки.
Якщо вагітність в цьому циклі не настала, то продовжують пити за схемою ще 2 циклу так, щоб загальна їх кількість досягла 3. Якщо всі три цикли були невдалими, то слід звернутися за консультацією до гінеколога для більш детального обстеження та виявлення причин безпліддя. Повторювати курси лікування шавлією можна не частіше 3 разів на рік.
Шавлія при вагітності
Заборонено приймати шавлія при вагітності на будь-якому терміні, так як він викликає підвищення тонусу матки. Це може призвести до викидня у перші місяці і до відшарування плаценти – на пізніх. Крім того, він знижує вироблення гормону прогестерону, який необхідний для підтримки вагітності.
Шавлія для припинення лактації
Іноді виникають ситуації, коли необхідно припинити лактацію. Якщо зробити це треба не негайно, то самим м'яким засобом є настій шавлії. Він повільно і безболісно зменшить лактацію. Особливо добре використовувати шавлія в той момент, коли матуся задумалася про припинення грудного вигодовування. Поступово меншу кількість молока дасть сигнал малюкові про те, що груди вже не потрібна і можна обійтися без неї, таким чином, мами зможуть уникнути стресової ситуації.
Також корисний шавлія і при сильних припливах молока, коли маля не встигає його висмоктувати. Щоб не виникло застійних явищ в грудях і маститу, на допомогу зціджування прийде настій шавлії. Він не впливає на властивості молока, безпечний для малюка. М'яко знижуючи рівень гормону пролактину, шавлія допоможе мамі уникнути неприємних моментів.
Відвар шавлії
Ця форма шавлії застосовується для зовнішнього застосування і різного роду полоскань при лікуванні захворювань порожнини рота і горла, жіночих статевих органів, а також при лікуванні шкірних хвороб і в косметології.
Відвар шавлії в стоматології
Шавлія – потужний засіб боротьби з інфекціями порожнини рота. Він діє у чотирьох напрямках:
- за рахунок потужного фитонцида (рослинного антибіотика) сальвина вбиває хвороботворні бактерії;
- дезодорує, надає свіжість дихання;
- за рахунок смол створює на слизовій рота тонку невидиму плівку, яка перешкоджає контакту з мікробами;
- в'яжучі речовини в його складі мають знеболюючу дію.
При гінгівітах, стоматитах, виразках слизової, на 2-3 день після видалення зуба, при потертостях при неправильному носіння зубних протезів необхідно полоскати рот відваром шавлії до 6 разів на добу.
Відвар шавлії при хворобах горла
При запаленні слизової оболонки глотки, ангінах, простудах, ларингіті добре допомагає полоскання горла теплим відваром шавлії. Для досягнення швидкого ефекту полоскання необхідно проводити 5-6 разів у добу. Полоскання можуть бути замінені на розсмоктування спеціальних трав'яних таблеток на основі шавлії. Приємний смак і велика концентрація корисних речовин допоможуть швидко впоратися з проявами хвороби.
Відвар шавлії в гінекології
При запаленні слизової піхви, інфекційної ерозії шийки матки, молочниці показано спринцювання відваром шавлії. Їх можна замінити на сидячі ванночки.
Спринцювати піхву або робити ванночки необхідно 2 рази на день. Важливо запам'ятати, що температура відвару шавлії повинна бути близько 38 C.
Відвар шавлії при шкірних захворюваннях
При нейродермітах, псоріазі, опіках, обмороженнях необхідно обмивати уражені ділянки шкіри відваром шавлії 3-4 рази в день. Він знімає свербіж, набряк, сприяє швидкому загоєнню.
При вугрової хвороби, грибкових ураженнях шкіри, гнійних ранах обмивання слід замінити на промокання для уникнення поширення інфекції на здорові ділянки. Робиться це наступним чином: ватний диск рясно змочити у відварі шавлії, злегка віджати, промокающими рухами нанести відвар на уражену шкіру. Дати висохнути. Взяти новий диск і проробити теж саме другий раз. Таким чином обробити всю уражену поверхню.
Відвар шавлії в боротьбі з лупою і випаданням волосся
Для усунення лупи і стимуляції росту волосся вимити голову шампунем і рясно обполоснути волосся відваром шавлії, віджати руками. Укутати голову старим рушником (відвар має фарбувальними властивостями) на 10 хвилин. Зняти рушник і дати волоссю висохнути природним шляхом без застосування фена.
Ще трохи про застосування шавлії
На даний момент існує безліч різних варіантів рецептур для приготування лікувальних настоїв і відварів з трави шавлії. Кількісні співвідношення, а також способи приготування настоїв і відварів завжди, як правило, безпосередньо залежать від того, як цей засіб збираються застосовувати. Краще всього, звичайно ж, точну рецептуру застосування шавлії дивитися в спеціальних довідниках, де все точно вказано для лікування тієї чи іншої хвороби.
Хоча цілком можна використовувати і один з найвідоміших рецептів, який підходить як для внутрішнього застосування, так і для зовнішнього. Цей настій готується в співвідношенні сухої сировини листя і води 1:10, але можна брати і 1:5, якщо листя шавлії свіжі. Це засіб необхідно настоювати протягом однієї години в термосі, також можна використовувати і водяну баню, тільки необхідно стежити, щоб настій не дійшов до стадії кипіння.
Щоб приготувати відвар з цілющого шавлії, береться те ж співвідношення сировини і води, тільки цей склад необхідно кип'ятити протягом 10-15 хвилин на слабкому вогні.
Приготований таким способом настій або відвар можна застосовувати при запальних процесах в порожнині рота як полоскання, а також їх можна використовувати як примочок і компресів при лікуванні артриту, ревматизму, шкірних захворювань, виразок, ран та обморожень.
Такий настій і відвар також можна застосовувати всередину для лікування достатньо великої кількості захворювань, стандартно це робиться за 30 хвилин до прийому їжі або натщесерце в ранковий час. Наприклад, настій і відвар шавлії, завдяки своїм антисептичним і в'яжучим властивостям, можуть успішно лікувати хвороби шлунково-кишкового тракту і діарею.
У народній медицині стало вже традицією застосовувати шавлія для лікування гарячкових станів і зменшення потовиділення при туберкульозі, а також для полегшення клімактеричних періодів у жінок. Потовиділення помітно зменшується вже через 20-30 хвилин після того, як був застосований шавлія, а тривалість дії даного засобу становить щонайменше 3-4 години, максимум – 1 добу.
Шавлія ще з давніх часів вважався гарним жіночим лікарським засобом, що було підтверджено вже сучасною медициною, так як в шавлії містяться такі фітогормони, які за своїм дій на організм жінок дуже схожі з естрогеном. Досить велика кількість стародавніх модниць, щоб омолодити шкіру і свій організм, щодня приймали настій шавлії, що, як виявилося, не позбавлене сенсу.
Сучасна медицина змогла з'ясувати, що шавлія здатний позбавити від фригідності, а також може помітно підвищити статевий потяг. Для цих цілей найчастіше готували і готують настій з квітів липи з шавлією: липа, як відомо, також досить збагачене фітогормонами рослина. Раніше досить успішно лікували безпліддя настоєм з насіння шавлії. Готували іноді і настойки з насіння шавлії на виноградному вині. Звичайно, зараз в ефективність даного засобу як ліки від безпліддя віриться досить важко, але варто враховувати те, що це засіб застосовували століттями, по всьому видно, що результат від лікування цим засобом все-таки був.
Досить цікавий факт: в стародавньому Єгипті жерці, для того, щоб підвищити народжуваність в сім'ях, молодим жінкам спеціально роздавали шавлія, причому вчили їх готувати чай з цієї рослини, який необхідно було пити кожен день до того моменту, поки не настане вагітність. Необхідно сказати, що будь-які препарати, в який міститься шавлія, не рекомендується вживати в період годування груддю, тому що шавлія сприяє помітного зменшення лактації. А от коли приходить час віднімати дитину від грудей, препарати, що містять шавлія, будуть якраз до речі.
Корисні властивості шавлії також можуть бути необхідними і чоловікам. Відвар і настій з цієї рослини є відмінним засобом для зміцнення волосяних цибулин, що може помітно сповільнити процес облисіння, а іноді і взагалі його припинити. У тому, що це не позбавлено сенсу, можна переконатися з того, що існує досить велика кількість шампунів, в який присутній екстракт шавлії (це, звичайно, не зовсім факт, але так пишуть виробники на флаконах з шампунями).
Шавлія вважається дуже корисним людям в старечому віці, тому що він сприяє зміцненню нервової системи, поліпшенню пам'яті, а також зниження старечої тремтіння рук. Варто відзначити, що в лікувальних препаратах, які застосовуються для терапії серцевих захворювань, гіпертонії, цукрового діабету, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, при запальних процесах у сечовому і жовчному міхурі, нирках і навіть для лікування онкологічних захворювань, присутній шавлія. Також необхідно відзначити, що самолікування в цих випадках буває дуже недоречним, а іноді навіть згубним. Але ось при правильному призначенні і контроль лікаря препарати з вмістом шавлії можуть надати дуже ефективну дію. Звичайно, не варто вважати, що шавлія – це панацея від усіх хвороб, це, зрозуміло, не так, але все-таки завдяки властивостям цієї чудової трави цілком реально зміцнити своє здоров'я і навіть можна подовжити собі життя.
Протипоказання до застосування шавлії
- Шавлія протипоказаний при вагітності на будь-яких термінах.
- Його не слід приймати матерям, якщо вони не планують відлучати малюка від грудей.
- Заборонено приймати шавлія всередину при станах, пов'язаних з підвищеним рівнем естрогенів, а саме, за:
- пухлинах грудей;
- після видалення раку молочних залоз і матки;
- гіперплазії ендометрія.
Шавлія здатний викликати підвищення артеріального тиску, тому його слід приймати з обережністю людям, страждаючим гіпертонією.
При зниженій функції щитовидної залози шавлія необхідно виключати з лікувальних препаратів. Також не варто вживати шавлія в лікувальних цілях при гострому запаленні нирок, гломерулонефриті, нефриті, пієлонефриті. Не слід вживати настойки із шавлії при сильному кашлі, так як від нього кашель може тільки посилитися. Шавлія досить важко переноситься при вираженій гіпотонії. При постійному вживанні шавлії необхідно робити перерви: більше трьох місяців користуватися шавлією не рекомендується.
Обов'язково потрібно пам'ятати, що шавлія при тривалому і надмірному вживанні може навіть викликати серйозне отруєння організму.
Автор статті: Соколова Ніна Володимирівна, лікар-натуропат, фітотерапевт
І невелика післямова.
1. Червона щітка, Борова матка і Шавлія впливають на гормональний фон жінок і чоловіків.
2. Ці трави покращують стан здоров'я при захворюваннях із зміненою гормональним фоном: безпліддя, порушення менструального циклу, міома матки, гіперплазія ендометрію, ендометрит, ендометріоз і т. д.
3. Борова матка впливає на рівень естрогену. Якщо естрогени в нормі – екстракт Борової матки можна приймати з 7 по 28-й день менструального циклу. Якщо естрогени знижені – екстракт Борової матки приймають з 14 по 28 день менструального циклу (розрахунок при умові 28-денного циклу, овуляція на 13-14 день = середина циклу).
4. Червона щітка впливає на рівень прогестерону. Якщо прогестерон в нормі – екстракт Червоної щітки можна приймати з 7 по 28-й день менструального циклу. Якщо прогестерон знижений – екстракт Червоної щітки приймають з 14 по 28 день менструального циклу.
5. Якщо Ви не знаєте свій рівень гормонів, робіть так: під час місячних – нічого не приймаємо, з 7 по 14 день менструального циклу – приймаємо Шавлія, з 14 по 28 день – Червону щітку і Борову матку. Другий варіант: під час місячних – нічого не приймаємо, з 7 по 14 день менструального циклу – приймаємо Шавлія спільно з Жіночою гармонією, з 14 по 28 день – Борову матку спільно з Жіночою гармонією.
- Шкіра, як і весь організм, вимагає очищення, правильного харчування й комплексного догляду. Особливо шкіра обличчя, адже вона першою відчуває на собі негативний вплив навколишнього середовища, нервові потрясіння, стреси і фізичну втому.
- Алкоголь для організму людини – отрута в прямому сенсі слова. При алкогольному сп'янінні порушується робота центральної нервової системи, відбуваються вегетативні, неврологічні і психічні порушення...