Сторінка валеолога за липень 2017 р. Остеохондроз хребта

Остеохондроз – дегенеративно-дистрофічне зміна (руйнування) кісткової тканини хребта, суглобових хрящів, зв'язкового апарату і міжхребцевих дисків. З перебігом хвороби формується патологічна рухливість хребетного стовпа, при якій порушуються м'які тканини, нервові волокна та судини, розташовані поблизу вогнища ураження – так виникає біль. На заключній стадії патології йде активний ріст кісткових відростків, які повинні стабілізувати міжхребетні суглоби, однак вони досить часто призводять до додаткового пошкодження нервових корінців і судин.
Симптоми остеохондрозу безпосередньо залежать від стадії та області розташування патології. Поговоримо про них докладніше. Клінічні прояви недуги виникають із-за пошкодження судин і нервової тканини, що знаходяться поруч з ураженої областю. Також вони можуть бути пов'язані зі зміною анатомії самого хребетного стовпа. Синдроми остеохондрозу (тобто комплекси симптомів) поділяють на чотири групи.
1. Статичний синдром
Статичні ознаки пов'язані із зміною форми хребців. В результаті цього може порушуватися постава: при появі патологічної рухливості в суглобах формується сколіоз, кіфоз або лордоз. Також можливе обмеження рухливості у суглобах хребта, коли людина не може повернути голову або повністю випростатися.
Види порушення постави
2. Неврологічний синдром
Неврологічні симптоми обумовлені ураженням нервової тканини. При цьому може порушуватися чутливість шкіри певних областей тіла і рух в кінцівках (зниження сили м'язових скорочень).
Основним неврологічним проявом остеохондрозу є біль, яка викликається здавленням або роздратуванням спинномозкових корінців. На перших стадіях захворювання дискомфорт зазвичай локальний, тобто обмежений ураженої областю хребта. При прогресуванні патології біль поширюється на віддалені ділянки тіла, іннервіруемие ураженим корінцем (іннервація – зв'язок органів і тканин з центральною нервовою системою за допомогою нервів). Нерідко спостерігається порушення шкірної чутливості, поява мурашок, поколювань або оніміння.
Порушення моторної функції (рухові зміни) при даному захворюванні спостерігаються набагато рідше, ніж чутливі. Залежно від ступеня порушення рухової функції вони виявляються парезом (частковим обмеженням довільних рухів) або паралічем (повною втратою довільних рухів). Наприклад, при остеохондрозі поперекового відділу іноді виникає парез правої або лівої ноги.
3. Судинний синдром
Судинні симптоми розвиваються з двох причин:
1. В результаті безпосереднього здавлення артерій і вен зміненими хребцями і їх відростками. Таке здавлювання характерно для шийного остеохондрозу, так як саме в цій області в отворах хребетних відростків проходять великі судини, які живлять головний мозок. В результаті з'являються симптоми, пов'язані з кисневою недостатністю деяких областей мозку: наприклад, при порушенні кровопостачання внутрішнього вуха виникає запаморочення і нудота.
2. При зміні тонусу симпатичної нервової системи. Він підвищується при подразненні нервового сплетення, розташованого в області хребетного стовпа. Результат – тривалий спазм периферичних судин і хронічна ішемія (кисневе голодування) внутрішніх органів.
4. Трофічний синдром
Трофічний синдром характеризується порушенням харчування тканин і появою поверхневих шкірних дефектів (виразок). Він з'являється при поєднанні судинних і неврологічних чинників.
Ознаки остеохондрозу різняться, в залежності від того, який саме відділ хребта вражений.
Ознаки шийного остеохондрозу
Першим симптомом шийного остеохондрозу досить часто стає головний біль, який не проходить після прийому знеболюючих анальгетиків. Зазвичай вона починається з потиличної області, а потім поширюється на скроні. Больові відчуття можуть посилюватися після тривалого перебування у вимушеному положенні (сон, сидяча робота).
Досить часто до болю приєднується дискомфорт і порушення чутливості в області плечового пояса і рук. А в далеко зайшли випадках може спостерігатися парез і навіть параліч рук.
До больових симптомів нерідко приєднуються ознаки порушення кровопостачання різних ділянок головного мозку:
• Запаморочення, нудота, шум у вухах з'являються при зниженні кровотоку в області равлики і півколових канальців.
• При порушенні харчування оптичного апарату може спостерігатися мигтіння мушок перед очима або зниження гостроти зору.
• Раптова втрата свідомості більш характерна для літніх людей, оскільки мозок у них зазвичай вже відчуває кисневе голодування через атеросклеротичного звуження артерій. Додаткове порушення кровотоку при остеохондрозі може призвести до повного припинення живлення деяких областей мозку.
При подразненні діафрагмального нерва (діафрагмальний нерв входить до складу шийного сплетення і бере участь в регуляції глибини та частоти дихання) можливо поява гикавки або почуття нестачі повітря, яке нерідко супроводжується задишкою і страхом смерті.
Від стадії захворювання залежить, які будуть спостерігатися статичні прояви. Але зазвичай це підвивихи в суглобах хребта в шийному відділі і обмеження рухливості шиї.
Ознаки грудного остеохондрозу
Область грудного відділу хребта уражається рідше, однак симптоми остеохондрозу грудей досить різноманітні.
Біль виникає на ранніх стадіях захворювання і локалізується в межах грудної клітки (міжреберна, в області лопаток) і верхнього відділу живота. Нерідко перші ознаки грудного остеохондрозу імітують симптоми інших захворювань (стенокардію, холецистит, кишкову або ниркову кольку).
Можуть виникати так звані вісцеральні симптоми (тобто відносяться до внутрішніх органів), які різняться в залежності від рівня ураження спинного мозку:
• зміни в верхнегрудном сегменті супроводжуються порушенням акту ковтання, відчуття клубка в горлі і кашлем;
• при змінах в то середньогрудному сегменті виникає гастралгія, що імітує гастрит і виразку, і кардіалгія, супроводжується аритмією і підвищенням тиску;
• роздратування нижньогрудних корінців призводить до порушення перистальтики кишечника і появи симптомів, схожих з апендицитом.
Ознаки поперекового остеохондрозу
Ураження поперекового відділу може почати проявляти себе будь-якими симптомами, однак найчастіше його перші ознаки – це болі в попереку і ногах, а також оніміння шкіри ніг.
Симптоми остеохондрозу попереково-крижового відділу:
1.При ураженні чутливих корінців спостерігається біль – найбільш типовий прояв ураження попереку. Можливе відчуття прострілів після фізичного навантаження.
2. Якщо уражені рухові волокна, то до больових відчуттів приєднується парез і параліч нижніх кінцівок.
3. Нерідко відзначається порушення тазових функцій (проблеми з ерекцією і сечовипусканням у чоловіків), так як підвищується симпатичний тонус нервової системи і погіршується кровопостачання органів урогенітального тракту.
Висновок
Остеохондроз може виявлятися різними симптомами, і не завжди його можна запідозрити за першими ознаками. Саме з цим пов'язане те, що пацієнти спочатку звертаються не до профільного спеціаліста (невролога), а до кардіолога, гастроентеролога або терапевта. Тому нерідко захворювання вдається діагностувати лише при появі характерного больового синдрому.
Як інтенсивно усунути причини захворювання?
Ви знаєте, чому страждає ваш хребет? Сказати напевно, що розвиток недуги почалося з-за неправильного харчування або застою крові практично неможливо, тому для ефективної терапії необхідна ціла програма, спрямована на відновлення припливу крові до пошкоджених дисків.
Далі ми будемо коротко розповідати про методи терапії остеохондрозу в домашніх умовах. Про деякі з них ми вже говорили більш детально: нижче, в описах методів, дивіться статті по посиланнях.
• Дієта. Нерідко причиною остеохондрозу є порушення кровотоку через скупчення холестерину і втрата еластичності судин. Виправити ситуацію допоможе виключення з раціону жирної їжі, а також продуктів, багатих холестерином: курячих яєць, м'ясних бульйонів, свинини і курячого шкірки.
Не останню роль в діяльності судин можуть зіграти і міцні напої, причому навіть не містять алкоголь – звичайні кава і чай. До спазму судин веде і регулярне надходження нікотину в організм. Рішення однозначне: якщо ви лікуєтеся від остеохондрозу – слід повністю відмовитися від шкідливих звичок і вести здоровий спосіб життя.
• Відновлення циркуляції крові в зоні патологічного процесу – найважливіша умова лікування остеохондрозу будинку. Способів існує безліч: від лікувальної фізкультури до розтирань і компресів, вам належить вибрати кілька і діяти.
• Ортопедичні приладдя для сну. Хребет – вісь людського тіла, яка на протязі усього дня відчуває навантаження, динамічні при русі і статичні при сидінні. Але, як і будь-якої іншої частини тіла, йому потрібен повноцінний відпочинок, який може забезпечити лише рівне правильне розташування під час сну. Якісний ортопедичний матрац та подушка створюють ідеальні умови для нормального кровообігу під час вашого сну і відпочинку.
Рівне положення тіла на ортопедичному матраці
Кращі методи лікування остеохондрозу будинку
Незважаючи на всю складність патології, лікувати його в домашніх умовах, за великим рахунком, не так вже й важко. Основна вимога – дисципліна і щоденне виконання всіх необхідних процедур. Ось найбільш ефективні методи:
• Лікувальна фізкультура (індивідуальний комплекс вправ) з урахуванням локалізації недуги. Гімнастика при остеохондрозі шийного відділу включає в себе вправи для розвитку м'язів плечового пояса і шиї, ураження поперекових хребців вимагають зовсім іншого підходу – поєднання розвантаження хребта з розробкою мускулатури попереку.
• Вдома ви цілком можете виконувати і прості прийоми самомасажу: розтирання і поглажування, зведені в єдину програму, здатні творити чудеса.
• Незважаючи на те, що люди активно заговорили про остеохондрозі не так давно (у зв'язку з ростом захворюваності), існує він з глибокої давнини. Само собою, народна медицина зберегла сотні рецептів розтирань, аплікацій і компресів.
Перевага розтирань і компресів полягає у швидкому отриманні ефекту: вони не тільки підсилюють приплив крові до вогнища розвитку остеохондрозу, але і на кілька годин знімають біль. Сюди ж входять і трав'яні ванни. Деколи достатньо 5-7 сеансів ароматною процедури, щоб позбавитися від сильних больових відчуттів.
• У домашніх умовах можна застосовувати і деякі методи традиційної китайської медицини, які отримали величезну популярність на заході: точковий масаж і акупунктура. Але якщо поставити самостійно голки ви не зможете, то базові техніки точкового масажу (шіацу) цілком можна освоїти.
• Аплікатор Кузнєцова і аплікатор Ляпко – апарати, спеціально розроблені для лікування остеохондрозу і безлічі інших захворювань в будь-яких домашніх умовах.
• З давніх пір недугу лікують і впливом магнітного поля, яке стимулює циркуляцію крові в розташованих уздовж хребта м'язах. Даний метод також можна застосовувати вдома, але спеціальні магніти повинен підібрати лікар-фізіотерапевт.
У період загострення лікувальну зарядку робити не треба!!!
У період загострень хворому рекомендується лежати на жорсткій постелі. Під коліна краще підкладати валик, щоб розслабити м'язи. Щоб зняти стиснення нервового корінця, поліпшити лімфо - і кровообіг, призначається підводне і сухе витягування. Розвантаження і спокій в ураженому хворобою відділі хребта створюють умови до рубцювання розривів і тріщин фіброзного кільця. Це може бути запорукою тривалого полегшення. Вже на ранній стадії захворювання вводяться спеціальні вправи для хребта, для розслаблення тулуба. Вони сприяє зменшенню подразнення в нервових корінцях, що контактують з міжхребцевим диском.
Під час гострої стадії протипоказані вправи, що сприяють розгинанню поперекової зони хребетного стовпа. Адже в разі посилення тиску, багато иннервированные нервові корінці і задні зв'язки відчувають сильний біль. Відмінний лікувальний ефект привносять вправи, спрямовані до витягнення хребта по осі. В цьому випадку збільшуються відстані між хребцями і діаметри міжхребцевих отворів. Це сприяє зняттю напруги з навколишніх судин і нервових корінців.
Давайте більш детально ознайомимося з комплексами вправ для остеохондрозу.
Вправи при шийному остеохондрозі
Шийний остеохондроз- одна з головних причин головного болю у людей сучасних мегаполісів. За даними сучасної науки шийний остеохондроз закладається ще під час проходження плода в родових шляхах. Однак проти цієї хвороби є досить ефективні вправи. Ось один з таких комплексів, корисний при проблемах шийного відділу:
• Голова і плечі тримаються прямо. Повільно повертайте голову вправо до упору. Потім так само виконуйте рухи вліво.
• Голова закидається назад. Правим вухом постарайтеся торкнутися правого плеча. Виконуйте ці ж рухи, намагаючись торкнутися лівим вухом лівого плеча.
• Підборіддя опускається до шиї. Голова повертається спочатку вправо, потім так само вліво.
Вправи при шийному остеохондрозі рекомендується для включення її в комплекс ранкової гімнастики, а також для виконання її протягом робочого дня. Виконувати її можна сидячи або стоячи. Щоденне виконання таких вправ протягом тривалого часу – відмінна профілактика остеохондрозу в шийному відділі хребта. Проте не варто здійснювати обертальні рухи голови: непідготовленій людині можна травмувати шию.
Найчастіше, вправи виконуються з положень сидячи та лежачи. Ось описи деяких вправ:
• Натисніть на долоню чолом, напружувати шийні м'язи. Вправа виконується тричі. Потім натисніть на долоню також потилицею.
• Голова трохи закидається назад. Підборіддя притискається до шиї ямку, долаючи опір в напружених м'язах шиї. Виконуйте вправу 5 разів.
• Напружувати шийні м'язи, натискайте лівою долонею ліву скроню (3 рази), потім праву долоню - правим скронею.
Вправи при грудному остеохондрозі
Біль, що періодично з'являється в хребті на рівні грудей, служить ознакою починається остеохондрозу в грудному відділі хребта. Такою недугою часто уражаються люди таких професій: оператори ЕОМ, конструктори, водії, а також звичайні користувачі комп'ютерів. Проте зовсім необов'язково, що якщо ви часто перетягуєте тяжкості чи довго сидите за комп'ютером, то у вас буде остеохондроз.
Щоб відгородити себе від цієї хвороби, важливо стежити за правильною поставою і підтримувати м'язи грудного відділу в тонусі. Формувати поставу треба в ранньому віці, а можна цим займатися і пізніше. Краще пізніше, ніж ніколи. Врахуйте, що спина при ходьбі повинна триматися прямо, а плечі - розправленими. А якщо ви будете ще й регулярно робити вправи, які підтримують і розвивають тонус м'язів живота і спини, то вони також забезпечать нормальну рухливість кожного сегмента грудного відділу.
Ось найважливіші з цих вправ:
• Сядьте на стільці з низькою спинкою. Головною умовою є те, що лопатки повинні на неї спиратися. Повільно прогинайтеся тому, щоб побачити, що стоїть ззаду стіну.
• Сядьте на стілець, складіть руки між колінами. На вдих робіть нахили тулубом в сторони, на видиху выпрямляйтесь. Потім так само в іншу сторону.
• На вдих прогинайтеся, на видих розгинайтеся, дотримуючись рівного і спокійного дихання.
Ось ще приклади вправ (бажано пояснює відео):
• Сядьте на стільці, руки заведіть за голову: вдихніть, максимально прогинаючись. Лопатками спирайтеся на спинку стільця і так видихайте.
• Виконується на четвереньках: максимально прогніть спину, затримайтеся на кілька секунд у такому положенні. Голова тримається прямо, потім повертається у вихідне положення.
• Лягаєте на живіт, упершись руками об підлогу. Максимально вигинайтеся тому, постарайтеся відірвати тіло від підлоги.
• Ляжте на живіт, руки тримати уздовж тіла. Прогніть грудний відділ хребта, намагаючись максимально піднімати ноги і голову вгору.
• Для эффеткивной гімнастики вдома знадобиться великий м'яч.
Вправи при поперековому остеохондрозі
Поперековий біль є платою людей за прямоходіння, коли припадають найбільші навантаження на поперек. Саме вона несе всю масу людського тіла, виконуючи при цьому роль амортизатора. Як свідчать результати досліджень, біль у попереку зустрічається набагато рідше-у тих, хто веде активний спосіб життя. Хорошою профілактикою розвитку остеохондрозу і появи болів у попереку сприяє зарядка при остеохондрозі поперекового відділу і активний відпочинок. Лікувальні вправи знімає денну завантаженість суглобів, зв'язок і м'язів в поперековому відділі хребта.
Лікування остеохондрозу попереку повинно бути комплексним. Основну увагу звертають на відновлення рухових функцій та ліквідацію болю. При комплексному лікуванні такого захворювання, разом з медикаментозним лікуванням, витягом і масажем, велике значення має зарядка при поперековому остеохондрозі. Її основне завдання - створення достатньо міцного м'язового корсета в тулуб, здатного повністю розвантажити хребет, тобто зменшити навантаження на диски.
Вправи повинні виконуватися в положенні лежачи на животі, на боці і на спині. При цьому потрібна повна розвантаження хребта, оскільки в таких випадках тиск всередині дисків ураженої ділянки знижується вдвічі, в порівнянні з тиском у вертикальному стані. Хворобливі зміни хребта зустрічаються і у пацієнтів досить молодого віку. Це трапляється в періоди найбільшої активності, а значить і самих великих навантажень. Велика частина людей перші симптоми остеохондрозу набувають у віці близько 30 років, особливо симптоми шийного остеохондрозу.
На фото - комплекс вправ для зміцнення попереку
При цьому рекомендується комплекс вправ, який виконується протягом дня. При сидячому і малорухливому способі життя буває застій крові в різних відділах хребта. Дуже важливо для здоров'я правильне підняття тягарів. Не можна нахилятися, краще присісти, потім взяти вантаж, встаючи з ним разом. В результаті навантажені будуть ноги, а не хребет. Коли що-небудь піднімаєте, уникайте повороту тулуба навколо осі. Крім того, як вже говорилося, надзвичайно важлива фізична навантаження при остеохондрозі, допомагає зняти зайву напругу з хребетного стовпа.
А зовсім недавно з'явилася новинка, що відкриває перспективи домашнього лікування остеохондрозу навіть для недисциплінованих пацієнтів – ліжко-масажер.
Китайці рекомендують використовувати повний курс терапії, що включає голковколювання, застосування пластирів і примочок з травами в уражених областях (при якому біологічно активні речовини проникають через шкіру, надаючи місцевий вплив), налагодження відносин з самим собою і навколишнім світом.
Ще трохи цікавої інформації. ЗГІДНО ЕЗОТЕРИКИ руховий апарат - символізує рухливість і гнучкість, як і наше внутрішнє і зовнішнє поведінка. Так, ми говоримо, наприклад, про прямолінійному людину, про застиглому або про склонившемся під гнітом обставин.
ПЛЕЧОВИЙ ПОЯС – стримувана агресивність (у тому числі конструктивна); блокування соціальних контактів, причому контактів активних, супроводжуваних рухами, виробленими з власної ініціативи. Діапазон останніх поширюється від формального рукостискання до щирих обіймів.
ОБЛАСТЬ ПОПЕРЕКУ – відсутність надійної підтримки з боку оточуючих і в теж час необхідність прийняття відповідальних рішень, здатних викликати значні життєві зміни (звідси – вторинна вигода, пов'язана з бажанням уникнути необхідності поодинці звалювати на себе тягар відповідальності). Дискомфорт в попереку входить в тілесно-психологічний синдром відсутності опори – його масками на тілесному рівні служать «поперековий остеохондроз», проблеми з колінними суглобами і стопами.
ВИКРИВЛЕННЯ ХРЕБТА - нездатність плисти за течією життя. Страх і спроби утримати застарілі думки. Недовіра до життя. Відсутність цілісності натури. Ніякої сміливості переконань.
Викривлення хребта вказує, що тобі треба вчитися смиренню. Оскільки тобі бракує смирення, то гнів і злість скупчилися в твоїй спині. Тіло виразно вказує тобі, чого бракує твоїй свідомості. Якщо ж ти вже народився горбатим, значить, завдання твоєї теперішньої життя - вчитися смиренню і інтегрувати його в своє життя. Ти сам обрав собі цю задачу, тому прийми і поважай своє рішення. Все правильно і добре так, як воно є, і ніхто не завдав тобі шкоди умисно - це ти повинен знати. Інші люди тільки допомагають твоїй долі здійснитися.
Емоційна блокування
У метафізиці груди представляє сім'ю. Біль у грудях може говорити про те, що людина пережила біль у зв'язку з незадоволеним бажанням притулитися до грудей батька або матері; вона може також означати, що цей чоловік не дозволяє комусь пригорнутися до його грудей. Не виключено, що він роздувається, випинає груди, намагаючись здаватися необхідним і важливим в сім'ї. Крім того, будь-яка біль у грудях говорить про те, що людина відчуває себе винним перед самим собою або перед кимось іншим. Він може звинувачувати себе або когось ще в недостатній турботі про якомусь іншому членові його сім'ї.
Ментальна блокування
Твоє тіло каже тобі, що ти повинен полюбити себе і дати собі право бути самим собою, тобто прийняти всі свої недоліки і слабкості. Не став своє щастя в залежність від інших: не вважай, що зможеш полюбити себе тільки в тому випадку, якщо тебе полюблять інші.
ШИЙНИЙ ОСТЕОХОНДРОЗ – несе людина «на своїй шиї» проблеми, з якими не бажає розлучатися протягом багатьох років.
РАДИКУЛІТ – накопичилися проблеми або з'явилася нова, невирішена і залишена при собі. Не хоче зустрічатися з нею «обличчям до обличчя», намагається обійти.
ОСТЕОХОНДРОЗ ГРУДНОГО ОДЯГЛА хребта – боязнь удару в спину, очікування зради з боку суспільства або оточення і з-за цього людина боїться дихати на повні груди. Але від світу не втечеш.
ПОПЕРЕКОВИЙ ОСТЕОХОНДРОЗ – навантажує людина себе надмірно в цьому земному матеріальної життя, не по силам гне спину під непотрібним вантажем.
МІЖХРЕБЦЕВА ГРИЖА – намагається «не свою справу» всупереч розуму втілити непомірними для себе зусиллями.
КОПЧИКОВО-КРИЖОВИЙ ВІДДІЛ – причина остеохондрозу та його больових проявів зав'язана на фінансових проблемах, людина невдалим і нерасчетлив в грошових справах.
Компанія «НОВЕ ЖИТТЯ» для боротьби з остеохондрозом пропонує продукцію:
Апитон-фіто– як протизапальний, знеболювальний, поліпшує кровообіг засіб.
Хондрофлор– попереджає руйнування і сприяє відновленню кісткової тканини, хрящів, міжхребцевих дисків при їх руйнуванні.
Кальцифлор, М'які капсули з кальцієм, цинком, залізом, Спируфлор, Витафлор - джерела вітамінів і мінералів: кальцію, цинку, літію, кремнію, які необхідні для мінералізації кісток.
М'які капсули з омегою 3-6-9— джерело жиророзчинних вітамінів, що живлять хрящ, а також сприяють впровадженню кальцію в кісткову тканину.
Фіто-здоров'я для суглобів, еліксир для суглобів, екстракти Хвої, Шабельника, Живокосту– протизапальну і болезаспокійливу дію, виводить солі із суглобів.
Нефрофлор, Фіто-здоров'я для нирок, еліксир для нирок, екстракти Берези, Хвоща, Шипшини, Петрушки, Бетулін - виводять солі з суглобів і нирок.
Допоміжні засоби:
Чистота, Чистофлор, Фитоз-доровье для очищення організму— покращують засвоєння кальцію та інших мінералів в ШКТ, сприяють виведенню токсинів, недоокислених продуктів обміну з кісткової тканини, покращують обмін речовин в суглобах і кістках.
Фіто-здоров'я для підшлункової залози, Панкреофлор, еліксири для підшлункової залози, Струнка фігура– нормалізують обмін сечової кислоти в підшлунковій залозі, що попереджає або призупиняє процес відкладення солей у суглобах і нирках.
Гастрофлор, Фіто-здоров'я для шлунка, еліксир для шлунка– протизапальну дію, покращують травлення і обмін речовин в організмі.
Апифлор мінус, Седафлор, Кардиофлор, Цереброфлор, Фіто-здоров'я для нервової системи, Фіто-здоров'я для серця, Фіто-здоров'я для судин, еліксири для судин, для серця, для нервової системи, екстракти Пустирника, Валеріани, Глоду, Гінкго-білоба, Каштана– покращують кровообіг, доставку поживних речовин і кисню в суглоби, прискорюють виведення накопичених токсичних речовин з кісткової тканини.
Фіто-здоров'я для щитовидної залози, Жіноча (Чоловіча) Формула, Фіто-здоров'я для чоловіків (жінок) – покращують роботу ендокринної системи, що сприяє кращому засвоєнню мінералів кістковою тканиною
Фіто-анальгетик, універсальний Бальзам для масажу, Мазь життя універсальна, Мазь життя для вен, Мазь життя для суглобів, Крем розігріваючий для зовнішнього застосування. Втирати мазі необхідно праворуч і ліворуч від хребта по масажних лініях: шийний відділ — від голови вниз, спина — вгору («женемо» кров до серця).
Приблизна оздоровча програма при остеохондрозі хребта
Апитон фіто (2 табл. 3 рази — при загостренні-по 1 табл. 2 рази в період ремісії)
Чистофлор
Ел. для суглобів
Ел. для судин
Бетулін
Апифлор мінус
Гастрофлор
Ел. для підшлункової залози
Артишок
Шабельник
ФЗ для підшлункової залози
ФЗ для судин
Шабельник
Гінкго-білоба
Береза
ФЗ для суглобів
ФЗ для судин
Ел. для шлунка
Ел. Ламінарія
Хвоя
Седафлор
Апитон фіто
Ел. для підшлункової залози
Хвощ
Шабельник
ФЗ для суглобів
МК з омегою
Ел. для нервової системи
Хвоя
Чорниця
Кальцифлор
Спируфлор
Ел. для щитовидної залози
Астрагал
Бетулін
Каштан
Хондрофлор
Офталофлор
Ел. для серця
Софора
Петрушка
Хондрофлор
МК з кальцієм, цинком, залізом
Ел. для судин
Пустирник
Глід
Зовнішньо: Креми універсальні «Мазь «НОВЕ ЖИТТЯ», «Мазь «НОВЕ ЖИТТЯ» для вен» або «Мазь «НОВЕ ЖИТТЯ» для суглобів»; Бальзам масажний універсальний, Фіто-анальгетик.
Як бачите, способів терапії в умовах власного будинку безліч. Ключем до одужання стає дисципліна: регулярно виконуючи всі рекомендації лікаря в повному обсязі, ви зможете значно уповільнити або зовсім зупинити деградацію міжхребцевих дисків.
- Шкіра, як і весь організм, вимагає очищення, правильного харчування й комплексного догляду. Особливо шкіра обличчя, адже вона першою відчуває на собі негативний вплив навколишнього середовища, нервові потрясіння, стреси і фізичну втому.
- Алкоголь для організму людини – отрута в прямому сенсі слова. При алкогольному сп'янінні порушується робота центральної нервової системи, відбуваються вегетативні, неврологічні і психічні порушення...